Jdi na obsah Jdi na menu
 


Provize realitní kanceláře

14. 12. 2005

Zadali jsme si prostřednictvím realitní kanceláře vyhledání nemovitosti ke koupi do hodnoty 1.700 000,.Kč. Ještě týž den, jsme se dozvěděli, že tatáž realitní kancelář nabízí nemovitost k prodeji v hodnotě 1 750 000,-Kč. (v ceně je již započítaná provize). O tuto nemovitost jsme projevili zájem sami - bez nabídky RK. V průběhu orientačního pohovoru o podmínkách koupě této nemovitosti nám bylo sděleno, že bude třeba upravit smlouvu o vyhledání nemovitosti v souladu s cenou námi "vyhledané" nemovitosti. Ze smlouvy o vyhledání nemovitosti pro nás vyplývá uhradit realitní kanceláři 5% z ceny vyhledané reality. Je tento postup v pořádku? Ve smlouvě je uvedeno, že podmínky smlouvy se můžou změnit pouze písemně se souhlasem obou stran. Nerada bych platila za něco 2x (provize realitní kanceláře promítnutá v navýšení hodnoty nemovitosti + z takto navýšené ceny dalších 5%) Další pohovor nás čeká v polovině příštího týdne a protože bych na tuto situaci chtěla být připravena- prosím o radu, zda je toto obvyklé či nikoliv a jak máme dál postupovat?

Placení dvojí provize v praxi realitních kanceláří není obvyklé. V případech, kdy u prodávané nemovitosti v databázi příslušné realitní kanceláře je již zahrnuta provize, tedy kdy tato realitní kancelář má zajištěnou odměnu od prodávajícího, tak se od kupujícího žádná další provize nepožaduje. Provize od kupujícího se požaduje jen v případech, kdy pro Vás realitní kanceláře hledá nemovitost napříč celým realitním trhem a kdy od prodávajícího nemá zajištěnou žádnou odměnu. Pokud tedy nemovitost byla na internetových stránkách realitní kanceláře, kde zároveň máte i vlastní poptávku, neměla byste platit dvě provize.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pravda o Proluxu

(Agent 007, 24. 11. 2007 11:03)

To co tady čtu je ze 150 % o Proluxu pravda.Jejich firma si hraje na velkou a seriózní spllečnost, ale jak je možné, že kupní smlouvy a jejich údajné dohody o rezervacvi nemovitostí tvoří lidé, zaměstnanci bez jakéhokoliv právního vzdělání.Když jsem od nich dostal kupní smlouvu, nestačil jsem se divit.Hrubky, chyby v údajích o pozemku, nesmyslné věty v povinnostech prodávajícícho a kupujícího, no prostě blábol.Když chcete do smlouvy něco dopsat a nebo upravit, už Vám účtují další peníze navíc.Navíc prodávající od kterého jsem dům kupoval, mi sdělil že celých 8 měsíců co měl s touto RK smlouvu nenašel inzerci nikde jinde nežli na jejich serveru, tak za co si pak od něho účtují 6% + 19% DPH.Normální zlodějna.Chtělo by to opět zadat na ČT a tento hnus co tato RK dělá úplně zlikvidovat.Radím Vám, chcete li koupit nemovitost, je zde spousta jiných rk, ale tuto NE!!!!!!

Zhunusení PROLUXEM

(Radim, 23. 11. 2007 18:51)

Ahoj. Dopadli jsme podobně jako většina z vás. Při prodeji jsme se nechali uchlácholit tím, že PROLUX má kupce a s nastavenou cenou není problém. Smlouvu podepsala pouze manželka bez mého souhlasu a plné moci k prodeji bytu. Z pohledu právníků se tedy jedná o neplatnou smlouvu. Odstoupili jsme od ní ihned druhý den. (Odstoupení od smlouvy musí žádat především ten z manželů, který s prodejem nesouhlasí a smlouvu nepodepsal!)Proluxu trvalo 15 pracovních dní, než si doporučený dopis převzal. Od té doby je ticho po pěšině. Nikdo se neozval. Jen jednou došla počítačem vygenerovaná SMS, že náš inzerát shlédlo 30 zájemců a inzerují jej po všech čertech. Podle právníků znamená podobné mlčení souhlas s naším navrhovaným odstoupením. Co však bude až byt prodáme .... těžko říct. Dle zkušeností všech podvedených Proluxem, budeme muset čelit rozhodčímu soudu, je ten však objektivní ? ........
Bylo by dobré víc informací od lidí, kteří buď prohráli nebo vyhráli spor s PROLUXEM.

Prolux v TV

(divak, 22. 11. 2007 22:49)

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1142743803-reporteri-ct/207452801240044-19.11.2007-21:40.html

Všem "postiženým" Proluxem

(Jana, 22. 11. 2007 14:30)

Podívejte se na on-line vysílání české televize "Reportéři ČT" ze dne 19.11.2007 s názvem Nekalé jednání realitní kanceláře a zkuste zareagovat.

podvodníci století

(Lukáš, 22. 11. 2007 10:34)

můžu se zeptat pí.Dany nebo někoho jak donutili Prolux aby odstranil ten inzerát z jejich stránek.odstoupili jsme od smlouvy podle zákona do 14 dnů a nechtěj o ničem slyšet -jen pošlou sms s přáním hezkého dne.děkuji za radu nebo se ozvěte na e-mail:laky.one@seznam.cz
díky Lukáš

Všichni zde pláčete nad realitkami,

(Amálka, 20. 11. 2007 9:18)

avšak musím Vám sdělit něco ze své realitní praxe: čecháčci a moraváčci také velice rádi obchází realitní kanceláře a snaží se sami dohodnout s majiteli nemovitostí, bohužel.Případně si nabízenou nemovitost umístěnou na netu sami vyhledají a sami majitele kontaktují. Realitní kancelář je jim pouze pro to, aby nemovitost vyhledala,inzerovala, jezdila na prohlídky, telefonovala atd. A pak se někteří vykukové snaží ušetřit provizi a realitku obejít.Proto takto tvrdé smlouvy s majiteli nemovitostí, protože v Čechách a hlavně na Moravě to ani jinak nejde. Jen se podívejte na své svědomí. Z Vašich příspěvků je vidět jen závist z provize,kterou RK získá, avšak věřte, že není co závidět a tyto peníze nejsou zadarmo. Některé menší RK mají co dělat, aby se na trhu udržely.
Co se týká Proluxu, to je bez komentáře, bohužel i z mojí praxe je mi jejich chování od mých klientů z doslechu známé-např. ujišťování, že smlouva je neexklusivní a pak je to jinak, dlouhé zadržování záloh atd. Chápu, že je těžké se na trhu s RK rozhodnout pro tu správnou, ale dobré je třeba dát na doporučení atd.

Pozor na Prolux

(Májo, 6. 11. 2007 22:26)

Dano,mi taky čekáme zatím se neozvali,to si taky přeju trochu toho štěstíčka i pro tebe a ostatní.Ty nervy co nás to stálo,snad bude líp.Nejhorší je,že ta to realitka dál funguje a další lidi nalítnou.Kéž by byla ňáká spravedlivost a ta to RK zmizela ze světa.

Pozor na Prolux

(Dana, 1. 11. 2007 12:09)

Májo, tak to máme úplně stejný problém. Náš inzerát je už sice odstraněný z nabídky,ale stále čekáme co bude následovat.
Nám řekl právník, že jakkákoliv smlouva, kde nejsou podepsáni oba majitelé je právně napadnutelné. Tak uvídíme.Snad budete mít vy i my i ostatní poškození štěstí.

Pozor na Prolux

(Mája, 27. 10. 2007 19:08)

Dano,tak to máme podobný,volala jsem přímo jejich advokádce a prý že toho mají hodně takže nestíhají odpovídat.Manžel taky není podepsaný na smlouvě ale nám řekl právník at taky napíšem že smlouva je neplatná ale když by to dali k soudu tak můžem i nemusíme vyhrát,že prý kdyby to byla smlouva už k prodeji tak tam manžel musí být podepsaný tady to je jen smlouva k k zprostředkování.

Pozor na Prolux

(Mája, 27. 10. 2007 19:00)

Tak nejsem jediná,ozvali se na můj inzerát že mají kupujícího na můj byt tak jsem podepsala smlouvu paní že je to obyčejná smlouva ještě jsem jí říkala že mám i jinde inzerát,samozřejmě kupující neměl zájem jeli náhodou do mého městečka a tak že se staví s kupujícím ten ale chtěl po rekonstrukci a to mi naměli od té doby nikdo u nás nebyl tak jsme nakonec byt prodali a přišel mi od nich dopis že mám zaplatit pokutu 6 procent,nezvedali telefon,jejich advokátka mi napsala 2 dopisi já jsem na ně odpověděla co mi poradil právník ale už jsou 4 měsíce a ticho po pěšině tak jen čekám.Divím se že ještě tato realitka existuje že se na ní nepodalo hromadné udání.Jsou to jen podvodníci.Už aby na nich taky došlo.Dyť tohle už není možné!!!!!!

PROLUX? už nikdy

(Zdenka, 17. 10. 2007 12:04)

I já prodávala přes Prolux nemovitost a platila jak mourovata i s kupujícím...a co jsme si nevyběhali sami to jsme nemeli a to jednání makléřů děs a hrůza mimo to že se tam menili jak ponožky.....

Prolux

(Dana, 24. 9. 2007 11:46)

Mé pokračování s Proluxem. Poradila jsem se s právníkem a ten uviděl,že na smlouvě není podepsaný manžel,jako spolupodílník bytu.Tak jsem žádnou pokutu nezaplatila a napsala jsem jim,že smlouva je neplatná.Přes měsíc čekám na odpoveď a nic.Inzerát mám stále v nabídce, i když jsem smlouvu v červenci písemně vypověděla.Máte někdo zkušenost, kdy inzerát dají pryč z nabídky?Máte pravdu nedá se tam dovolat,nereagují na esemesky,na emeily.Hrůza,jsem z toho stále nešťastná,abych neplatila %z prodlení.

ještě dodatek k provizi

(nespokojený zákazník Proluxu, 18. 9. 2007 11:29)

Prolux klidně spolkne cca 9% ceny nemovitosti, protože provizi dostanou jak od prodávajícího, tak od kupujícího

Prolux je pro dobrodruhy

(nespokojený zákazník Proluxu, 18. 9. 2007 11:21)

Zkušenosti s Proluxem? Při uzavírání smlouvy vám naslibují hory doly a ve chvíli, kdy zaplatíte zálohu už prakticky nemáte šanci je kontaktovat. Jejich linka s volbou oddělení nefunguje - pokud se dovoláte tak jen na operátorku, která vám oznámí že se vám ozvou. Poté vám přijde esemeska abyste je kontaktovali na stejném čísle, které jste právě volali a kolotoč začne znovu. A nečekejte, že se někdy dovoláte na oddělení kupních smluv (imaginární volba č.7). Dokumenty jako výpis z katastru a další podklady pro případnou hypotéku, které slíbí poslat přímo bance si budete stejně obíhat (a platit) sami. A kupní smlouvy plné chyb jsou standard - hlavně si ji těsně před podepsáním znovu důkladně přečtěte!

vaseadresa.cz

(Martin Kocura, 17. 9. 2007 9:55)

Dobrý den všem, níže jsem se dočetl od jednoho korespondenta nechválu na RK vaseadresa.cz a je toto možná pravda, ale já nabízím svůj dojem. S touto realitkou máme také zkušenost, ale naprosto opačnou. To jak probíhal celý průběh prodeje našeho bytu, bylo dech beroucí, jelikož jsme byt nabízeli přes 3 RK, čekali jsme rychlejší prodej, ale toto zvladla pouze vaseadresa.cz, byli jediní, kteří byli schopni v naprosto krátkém čase nám přivézt dost klientů, což ostatní nezvládli ani omylem, mezi kterými byl náš kupec. Kupec který kupoval byt na hypotéku. Vše zařizovala právě RK VASEADRESA.CZ a to vše za 12 dní. A musím zde i napsat, že naprosto dodrželi naší prodejní cenu, nevzali si od nás provizi x procent jako většina realitek a veškeré smlouvy a formality udělali za obě strany perfektně. Proto i touto cestou chci znovu poděkovat RK VASEADRESA.CZ za perfektní služby a skvělou práci. Děkuji Martin Kocura s manželkou.

Dana 14.8.

(mizve, 6. 9. 2007 12:59)

Nic neplaťe, nejprve se poraďte s právníkem, znám lidi se stejným osudem a s proluxem to vyhráli.Než něco platit podvodníkům tak za těch pár kaček za poradu už Vás nevytrhne.

Re: Ne do jednoho pytle

(Snoopy, 1. 9. 2007 14:28)

Janina: pokud něco prodávám, dám si přece inzerát na internet. Např. na netrealit.cz a do annonce ZDARMA nebo za 150Kč/měsíc na sreality. A nikoliv za 3-5% ceny nemovitosti!! A svého právníka bych si stejně musel zaplatit i při prodeji přes RK, jak nakonec sama doporučujete:-). K čemu tedy platit RK 3-5% ceny nemovitosti??

PROLUX - pryč od něj

(mik, 28. 8. 2007 15:04)

Prodával jsem pozemek. Kontaktovala mne operátorka Proluxu a nabídla spolupráci, prý již mají kupce ! Souhlasil jsem ,ale s podmínkou , že nechci žádnou smlouvu .To mi odsouhlasila.Domluvil jsem si schůzku , uvolnil se z práce a v uvedený čas mi zavolal zástupce Proluxu.Že má se mnou sepsat smlouvu. Řekl jsem ,že jsem s opérátorkou domluven jinak a zástupce Proluxu, jejich vlastní zaměstnanec mi řekl: Takhle oni lžou všem a ve všem a kupce také nemáme , proto raději volám a už ani nikam nejezdím .Od té doby volalo z Proluxu asi pět operátorek a že mají zase kupce .Tak co ,je to seriozní společnost?

Ne do jednoho pytle

(Janina, 28. 8. 2007 14:24)

Prosím, nehažte všechny realotky do jednoho pytle. Všude jsou lidi zodpovědní a taky ne. Jsem makléřka a ze své praxe znám několik případů, kdy jsme ať prodávajícího či kupujícího uchránili od toho, aby nepřišel i o peníze i o byt. Každej si myslí, že ušetří, když prodá bez RK a pak vidíme ty případy v Černých ovcích, že... Neříkejte mi, že si návrhy smluv nemůžete vzít k právníkovi překontrolovat.... Podepisujte jen to, čemu rozumíte a nechte si vše vysvětlit. Jasně, za služby musíte zaplatit těch 5%, ale ani RK nejsou armáda spásy a Vy jistě taky neděláte v práci zadáčo, že? jednou jste se rozhodli služeb RK využít a musíte počítat s tím, že budete provizi platit - režie jsou obrovské např. telefony, inzerce, pohonné hmoty, kanc. potřeby, technika, režijní pracovníci starající se o chod kanceláře, .... Jinak totiž ještě máte tu možnost, že budete chodit po nemovitostech a zvonit s otázkou, zda Vám neprodají svou nemovitost,....

re pan Černý

(miluna, 23. 8. 2007 22:21)

milý pane Černý, možná že jste měl štěstí s prodejem bytu, možná že jste jen poskok pracující pro Prolux. Nejsem závistivcem ani zhrzeným člověkem cítím se prostě podveden a to díky lži kterou mi coby informaci poskytla makléřka uvedené RK. Zadarmo jsem opravdu nic neočekával, nicméně podvod jsem u firmy která inzeruje dokonalé služby očekával nejméně ze všeho